Ribe - kako jih pripraviti, kako pregnati vonj?

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

tema odprta - 27. jun 2005 21:57 | ogledi: 19.723 | odgovori: 8

Lep pozdrav!

Zelo rada imam ribe, vendar sem v njihovi pripravi začetnica. Lepo prosim za kakršenkoli nasvet v zvezi s tem.

Na kaj moram biti pozorna pri nakupu?

So boljše sveže ali zamrznjene?

Jih lahko pečem v pečici ali samo v ponvi?

Kakšna naj bo temperatura?

Kako ribo pripravim - koliko soli, kaj še poleg soli?

Kako naj se potem znebim vonja? (Se mi zdi, da potem še 2 dni vse "smrdi" po ribah.)

Najlepša hvala za pomoč!

smrketa

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. jun 2005 10:04

Hoj, sicer ribe RES NISO moja specialiteta, ampak dokler se te kak strokovnjak ne usmili, bo že;) *POzorna bodi, da so ribe sveže - to lahko najlažje vidiš po škrgah, ki morajo biti lepe roza in po vonju (ne sme smrdet, čeprav meni tudi sveže ribe ne dišijo preve:) Pri tunah bodi pozorna š na to, kako jih lovijo - naj bo prijazno do delfinov! * Kot vse ostale stvari, so večinoma boljše sveže - gotovo obstaja kaka izjema, vendar jaz tega še ne vem, bo kdo drug povedal. Sicer pa zdaj ne moreš falit s svežimi ribami:) *Lahko jih pečeš v pečici, seveda, položi nanje limonine in pomarančne krhlje, jih začini in posuj z malo grobe soli ter zapeci skup s krompirjem, če želiš. * Temperatura, verjetno odvisno od ribe do ribe, manjše rajši na manj ali manj časa, večjim pa lahko vmes temperaturo tudi spreminjaš, da ne bojo notri še surobe, čeprav se to pri ribah redko zgodi (vsaj meni se še ni, pa res nimam pojma o ribah). Jaz bi ti rekla na cca 200 stopinj ne bi smelo bit nič narobe, lahko pa da sem čisto falila, ampak na toliko sem jih jaz že spekla in smo jih pojedli:) * Ribo vsekakor začini: soli daj dober ščepec, boljša je za to groba morska sol, super pašejo limonine in pomarančne rezine, česen, če ga imaš rada, timijan, rožmarin, olive, tudi druge mediteranske začimbe (origano, majaron, žajbelj...). Sicer pa lahko kupiš že pripravljene začimbe za ribe in si pomagaš z njimi - ali tako da potreseš kar to po njih ali pa prebereš, kaj je notri in potem sama skombiniraš te začimbe po svojem okusu. * Še boljše bojo, če jih boš prej marinirala v začimbah, žlici olivnega olja in soku ene limone (vse to skup zmešaš, namažeš na ribe, pokriješ in daš v hladilnik, lahko tudi čez noč, da se dobro prepoji) * Ribe, ki jih boš pekla v pečici, lahko tudi polniš - najprej jih filiraš ali pa kupiš že fileje, recimo sardel in jih napolniš s kakim nadevom iz feta sira in začimb, lahko dodaš še pinjole,... * Lahko narediš tudi ribo v soli - najprej jo mariniraš, potem pa položiš na veliiiiko grobe soli, ki si jo razprostrla po pekaču in še čeznjo naložiš sol - OBVEZNO mora biti GROBO MLETA za to stvar!!! Ribe se ne sme nič videti iz soli. Na ta način je riba podobno pripravljena, kot če bi jo soparila, ker se nikjer ne dotika ničesar vročega in se emd sol ujame para, vsaj jaz si tako razlagam, če kdo bolje ve, me bo pa popravil. * Ribo lahko tudi sopariš, čeprav jaz tega še nisem delala, ker to pa res traja in potem res vse smrdi še en teden, mam občutek;) * Lahko pa jo tudi skuhaš v brodetu. * Glede vonja pa nimam nobenega pametnega nasveta - jaz zaprem vrata v kuhinjo in odprem okna, pa takoj po kosilu spečem kaj sladkega, da dobi stanovanje drug vonj:) Veliko manj ti bo kuhinja smrdela, če jih boš pekla v pečici kot če jih boš delala v ponvi - tisto je res problem, čeprav imam od vseh rib najrajši ravno navadne pečene sardelice. * Druga možnost, kako narediti ribe, ne da bi vse smrdelo, je, da jih narediš zunaj, na žaru:) * Ali pa v kakih ribjih torticah, muffinih, vafljih, omletah, kanapejih iz listnatega testa (tako sem jih jaz enkrat naredila - no, niso bile samo ribe, ampak več morskih sadežev) in je bilo res dobro (pa jaz na splošno ne maram rib) in še izgleda res profesionalno lepo:) in tudi nič ne smrdi kuhinja:) To je to, ponavlja, res nimam pojma o ribah, ampak tole naj bi kolikor toliko držalo... Nekatere ribe so zelo mastne (sploh sladkovodne) in te je dobro olupit, sploh če delaš iz njih juho... Veri

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15165

28. jun 2005 10:45

Živjo, zelo rada pečem ribe, vsaj tedensko so na jediliniku, ne glede na letni čas. Glede na to, da si začetnica začni postopoma in kmalu boš ekspert. Zelo pomembno je, da je riba sveža, čvsta- ne sme biti mlahava, oči morajo biti kristalno čiste. Seveda je boljša sveža, če pa jo daš zmrznit je ne smeš prej očistiti, ker ji sladka voda škodi. No ribiči imajo zanimiv način hranjenja rib- v morskem ledu. Iz ribice je treba odstraniti vse ostanke krvi, luskice, paziti je treba ko ven potegneš drobovino, da ne razliješ žolč, ki zagreni ribo. Mogoče je bolje, da ti jih za začetek očistijo v ribarnici, ti pa jih samo še malo očistiš, ker ponavadi ostane še kakšen kos krvi, ki greni okus ribe. Jaz ribice najraje pripravljam v pečici, ker so kar hitro pečene in tudi nimajo preveč vonjav. Najprej jo osolim, pokapam z limoninim sokom (preprečuje neprijeten vonj). Na pekač dam malo masla in olivnega olja, ki ga segrejem, da se riba ne prime. Na to položim osoljeno ribo, ki jo predhodno osušim z papirnato brisačo. V notranjost ribe dam za žličko masla, strok česna, vejico peteršilja. Pečem odvisno od velikosti ribe cca 30 minut, da dobijo lepo barvo na 180 stopinj. Posebej pripravim marinado - strt česen, nasekljan peteršilj, ščepec soli, olivno olje. Ko je riba pečena jo dam na krožnik, marinado pa dam v pekač in zmešam z ostanki od pečenja in potresem po ribi. Če imaš ventilacijsko pečico, lahko na drug pekač daš peči krompir (malo prej kot ribo). Sicer ga nekateri dajo k ribi, vendar je malo prostora, če pečeš več rib. Jaz imam najraje orado, tudi brancin je fin, škarpena, zobatec..Ponavadi vzamem rajši manjšo ribo, če pa imam srečo, tudi kakšno negojeno. Meni so najboljše bele ribe. Tudi postrvi lahko tako pripraviš. Če pripravljaš ribo v ponvi jo osoliš, pokapaš z limonim sokom, lahko potreseš z suhim česnom in povaljaš v koruzni moki. V teflonsko ponev daš olivno olje in jo počasi opečeš z obeh strani. Na ta način so super postrvi ali pa inčuni (sardoni). Inčunom samo potegneš drobovino ven, osoliš, pokapaš z limon.sokom in potreseš s suhim česnom. Če se mi mudi dam koruzno moko v prozorno vrečko in jih samo pretresem, da se oprimejo koruzne moke (preprečuje, da gre preveč maščobe v ribo) in zlato rumeno opečem. Zelo priljubljeni so mi fileji. Ponavadi kupim file ostriža, brancina, morski list, postrvi. Posolim, pokapam z limo.sokom, potresem s suhim česnom in opečem na hitro na mešanici oliv.olja in masla, na ne preveč visoki temperaturi. Z lopatko previdno obrnem, da se ne razleti. Preložim na krožnike na ostanku olja pa prepražim lističe mandljev ali zrna pinjol. Ribe lahko tudi paniraš. Primerni so tako osliči, kot fileji vseh rib. Lahko pa pripraviš ribja nabodala. Vzameš večje koščke fileja kakršne koli ribe. Soliš, pokapaš z lim.sokom, potreseš z suhim česnom. Na nabodala poljubno nanizaš ribo in koščke zelenjave (por, paradižnik, bučka, paprika, sir). Daš na pomaščen pekač in v pečici spečeš pri 180 st., da se lepo zapečejo - cca 20-30 min. Na ponvi pa previdno, da se riba ne razleti v plasti. Lahko skuhaš ribjo solato, juho.. Daš v lonec škarpeno (dobiš jo zmrznjeno), jušno zelenjavo, malo kisa, da je riba bolj čvrsta, soliš in kuhaš cca 10- 15 min. Ribo odcediš in jo očistiš. Pustiš majhne koščke. Lahko jo pripraviš kot solato, dodaš sol, kis, česen, svež peteršilj, kakšno olivo, tudi kuhan riž in malo limonin.soka, da je bolj sveža. Če pa bi pripravila juho, vzameš odcedek od kuhanja ribe, koščke očiščene ribe, narezan korenček, sesekljan peteršilj, sol, dcl vina, malo lim. soka in zgostiš s sčepcem riža. Kuhaš le toliko časa, da se skuha riž. Lahko pa pripraviš krasno zadevo za poletne dni. Vzameš kg sardonov, inčunov, soliš in jih v jušni zelenjavi z dodatkom belega vina ali kisa skuhaš cca 10 min. Precediš in očistiš, da ti ostanejo lepi filetki. Vzameš posodo s pokrovom, daš plast filejev, potreseš z sesekljanim česnom, peteršiljem, soljo, pokapaš z olivnim oljem in tako izmenično v plasti. Na vrhu fino stisneš navzdol, da gre ven zrak in pokriješ s pokrovom. Daš v hladilnik in se lahko je nekaj dni. Pred serviranjem porcijo pokapaš z limonim sokom. Zraven prija svež kruh. Torej idej kolikor hočeš, le volja in kmalu bo zadišalo iz tvoje kuhinje... Hiter način priprave

VesnaG  

član od: 30.8.2003

sporočila: 65

28. jun 2005 21:40

Zivjo, ce maras osliceve fileje (ali pa kaksne druge fileje) - jaz jih vcasih pripravim tako, da jih posolim, dodam malo zacimb po okusu, pekac namastim z malo masla ali olja, zlozim vanj ribe in kaksnih 10 minut pecem nekje na 175°C. V tem casu stepem jajce in kislo smetano z malo soli in popra ter s to mešanico prelijem ribe in pustim se kaksnih 20-25 minut, da se preliv zapece. Po zelji lahko dodas tudi kaksen krompircek (prej ga skuhaj, ali pa ga daj peci ze kaksnih 20 minut prej, preden dodas ribe) ali pa kaksno kuhano zelenjavo. V Nordsee pa sem zadnjic jedla popecen ribji file (mislim, da je bil ostiz, slo bi pa s katerim koli), na katerega je bila nalozena dusena zelenjava (bucke, paprika, cebula, paradiznik, mediteranske zacimbe), preko nje pa se malo sira in vse skupaj gratinirano (popeceno). Vesna Vesna Gornjec

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

28. jun 2005 22:36

Cele, očiščene ribe pokapljaj z limoninim sokom, osoli, napolni s česnom ali timijanom,.... (po želji). Povaljaj v koruzni moki. Na pekač daj peki papir, grobo narezan česen ali kakšne začimbe, malo olivnega olja, da se riba zapeče (v nasprotnem primeru se bolj kuha), ribe zloži na začimbe jih malo pokapljaj z oljem. Peci okoli 30 min na 200C (pač glede na velikost ribe). Način je enostaven, malo olja in malo smradu. Krompir lahko pečeš posebej na peki papirju (upoštevaj, da se krompir peče dlje časa) ali pa ribami. Začimbe prilagajaš vrsti ribe ali pa svojemu okusu. Ne uporabljaj več začimb hkrati, naj ima riba okus po peteršilju ali po timijanu ali rožmarinu, ne pa vse skupaj.....To je pač moje mnenje... O filejih pa kdaj drugič. juhica

lucille  

član od: 12.2.2002

sporočila: 38

29. jun 2005 7:41

glede vonjav.... Mislim, da je prav limonin sok tisti, ki nevtralizira vonj. Ponavadi - če se spomnim, pokapam ribo s sokom in ga tako pustim kakšne pol ure. Ko ribo spečeš je očitno manj vonjav po ribah (mene itak to ne moti) lp

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

29. jun 2005 8:49

Jaz ribe prelijem z limoninim sokom že par ur pred peko. To da zelo dober okus in stanovanje dejansko skoraj ne smrdi po peki takih rib. Mislim da je pa to odvisno tudi od olja. Če se riba peče v olivnem olju tudi precej manj smrdi. Vsaj po mojih izkušnjah. Pozdravčke vsem!

tejc  

član od: 6.4.2004

sporočila: 65

29. jun 2005 12:48

Jaz pa mislim,da se ribo pokaplja z limono pred peko,da meso ni pusto je bolj sočno ne pa zaradi "smradu" Sporočilo je spremenil(a) tejc dne 29. jun 2005 12:48:52

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

29. jun 2005 14:43

Limona dejansko preprečuje razne vonjave, tako kot kis. Tako da tudi jaz pokapam ribe z limono pred pečenjem. V pekač, v katerem so se pekle ribe, pa natočim vodo in ji prilijem malo kisa. To naredim takoj, ko grejo ribe na krožnike in nikoli ne pustim pekača da se "lufta" (ponavadi ga pustim, da se namaka v pečici in kisovi hlapi tudi tam malo osvežijo).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti